• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Świeccy w liturgii
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4897
 • 0 komentarze
 • Drukuj

Święta społeczność

   Dziś Kościół w jednej uroczystości czci zasługi Wszystkich Świętych i prosi Boga, aby dzięki wstawiennictwu tak wielu orędowników hojnie mu udzielił upragnionego przebaczenia (por. modlitwa dnia - kolekta). W Uroczystość Wszystkich Świętych czcimy nie tylko tych "znanych" (czy raczej: uznanych, ogłoszczonych przez Kościół), ale wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Jedyną litanią, która znajduje się w księgach liturgicznych jest Litania do Wszystkich Świętych. Ich wstawiennictwa wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła - możemy ją usłyszeć w liturgii Wigilii Paschalnej, w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń. Jednak przedmiotem rozważań chciałabym uczynić nie litanię czy świętość w ogólności.

   Jak czytamy w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego (95) „podczas sprawowania Mszy św. świętą społeczność tworzą wierni «aby dziękować Bogu, składać w ofierze niepokalaną Hostię nie tylko przez ręce kapłana, lecz także razem z nim, i uczyć się ofiarowania samych siebie»”. I dalej: „Niechaj się też wystrzegają wszelkiego indywidualizmu i podziału, pamiętając o tym, że mają wspólnego Ojca w niebie i że wobec tego wszyscy wzajemnie dla siebie są braćmi. Kolejne zdanie (OWMR 96): Niech tworzą jedno ciało, kiedy słuchają Bożego słowa, czy też biorą udział w modlitwach i w śpiewie, a szczególnie kiedy wspólnie składają ofiarę i wspólnie przystępują do stołu Pańskiego. Jedność tę pięknie ukazuje wspólne zachowywanie tych samych gestów i postaw ciała.

   Refleksja dotycząca jedności postaw i gestów w czasie liturgii pojawia mi się ilekroć jest mi dane przeżywać liturgię w innej części świata, kraju, diecezji, a czasem nawet w innym kościele w moim mieście. O tym „jak być powinno” słyszymy najpierw od naszych rodziców, później katechetów, zwłaszcza w czasie przygotowań do sakramentu Eucharystii czy Bierzmowania. O ile na tym etapie nasza liturgiczna edukacja się nie zakończy możemy dowiedzieć się więcej w czasie spotkań formacyjnych – np. liturgicznej służby ołtarza czy Ruchu Światło-Życie (zwłaszcza w Diakonii Liturgicznej). A może wartościowa i pouczająca lektura? OWMR numery 42 do 44 czy też "Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR" numery 46 do 51 określają jakie gesty i postawy należy przyjmować w czasie liturgii. Ciekawych odsyłam do powyższych źródeł i zachęcam do dalszych poszukiwań. Ale co z jednością, budowaniem owej «świętej społeczności»? Nawet, jeśli z powyższych lub innych źródeł wynika, że np. powinniśmy stać, to jeśli wszyscy (lub znaczna większość) klęka to i my - w duchu jedności - powinniśmy uklęknąć. Taka sytuacja często ma miejsce np. kiedy ministrant za wcześnie zadzwoni dzwonkami (poprawnie: przed epiklezą - patrz: OWMR 79c - przed konsekracją). Aby złagodzić skutki ludzkiej pomyłki (albo naszej niewiedzy!) proponuję, zwłaszcza kiedy przeżywamy liturgię w nowym miejscu, nie zajmować miejsc w pierwszych ławkach, bo inaczej możemy nawet nie zauważyć, że stoimy kiedy pozostali siedzą czy klęczą. Czy jest od tej reguły wyjątek? Wydaje mi się, że uzasadnione jest wstanie w momencie okadzenia celebransa (a nie dopiero kiedy okadzany jest lud). Tu z kolei pierwsza ławka mogłaby „zmobilizować” innych do przyjęcia właściwej postawy (choć wiem, że nie zawsze się to sprawdza).

   Formą życzeń imieninowych niech będzie dzisiejsza modlitwa po Komunii: Boże, Tylko Ty jesteś święty i Ciebie wielbimy jako jedyne źródło świętości wszystkich zbawionych, † spraw, abyśmy z pomocą Twojej łaski osiągnęli pełnię miłości * i od Uczty eucharystycznej, która nas podtrzymuje w ziemskiej pielgrzymce, mogli przejść na ucztę w niebieskiej ojczyźnie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

0
Bydgoszczanka. Z wykształcenia pedagog kilku specjalności. Zainteresowania: liturgika, muzyka liturgiczna.
Jest członkiem Stowarzyszenia DIAKONIA Ruchu Światło-Życie i Centralnej Diakonii Liturgicznej.
Jej obecność na stronie Ośrodka jest owocem KAMuzO w Brennej Leśnicy.

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze