• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chór Ośrodka Liturgicznego
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 3763
 • 1 komentarz
 • Drukuj

Średniowieczna rzeźnia pogrzebowa, a może pogrzeb rycerza

Średniowieczna rzeźnia pogrzebowa, a może pogrzeb rycerza

Tym razem dla odmiany wszystko zaczęło się normalnie. Do tego stopnia, że przez pierwsze pół godziny obawiałam się, że w ciągu ostatniego tygodnia ktoś zrobił format mózgu ChOLowcom i nagle wszyscy spoważnieli, znormalnieli… Nawet Magda uznała, że śpiewamy jakoś tak pogrzebowo i próbowała nas w czasie rozśpiewki zaDurzyć w akordach. Na szczęście po tym mrożącym krew w żyłach początku wszystko zaczęło wracać do normy. Uf.

 

Na pierwszy ogień znane i lubiane niemalże przez wszystkich „Kto spożywa…”. Że w tej pieśni najważniejszy jest tekst – zgoda. Że musimy łączyć cztery takty – jasne. Ale w życiu bym się nie spodziewała, że mamy wyprowadzać pi! Znaczy się, ja niby wiem, że w muzyce matematyki jest sporo. Ale żeby tak centralnie podczas śpiewania alty musiały wyprowadzać z pieśni pi?! Tego jeszcze nie grali. Ani nie liczyli. Co więcej, klimat tej pieśni się zmienia. Ja wiem, że Wy wiecie. Tylko czy Wy wiecie, że w tej właśnie pieśni „najpierw jest creepy, a potem funky”? To już wiecie, tak jak i my wiemy. Dziękujemy, Radku!

Ogólnie rzecz ujmując, ta część próby poszła nam wcale nieźle. Za to potem… Potem zaczęła się rzeź niewiniątek. Sopranów, znaczy się. Okazuje się, że „Magnificat” wcale nie jest taką prostą sprawą.

Nie dość, że łacina sopranów nie rozpieszcza (aż żałuję, że literki nie oddają wszystkich wyrazów dźwiękonaśladowczych, Kasia ten tekst przedstawiła tak, że musiałoby to wyglądać mniej więcej: kjsbfJpofnsfufpniooponabchbo), to jeszcze ta melodia… Piękna jest, pewnie, że jest piękna! Rycerska, średniowieczna, trochę gregoriańska i w ogóle. Nic, tylko ubrać zbroję i z hymnem na cześć Boga ruszyć w bój. Tylko truuuudnaaaaa…. Magda chciała nas zachęcić, opowiedzieć o tym wszystkim, z czego się składa i w ogóle, niestety spotkała się z dużym niezrozumieniem ze strony słuchaczy, z czym wiąże się przyznanie tytułu cytatu, czy też może tekstu, dnia dla Kasi. Brawa!

M: Kończymy tu w tonacji D-dur, jest nawiązanie do siódmego stopnia…

K: Przepraszam Cię bardzo, czy Ty nas obrażasz teraz?

To tyle na dziś, ostatecznie nie jestem pewna, czy na próbie był w końcu pogrzeb, rzeźnia, czy może średniowiecze…

tekst: Weronika Olszowska

0

Komentarze

 • Janek
  Janek środa, 02 kwiecień 2014

  Fajnie wiedzieć co się dzieje na chórze:) Ciągle coś kombinuje jak się urwać ze szkoły żeby przyjść na próbę, niestety w ten poniedziałek się nie udało. Do zobaczenia

 • Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze