• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Liturgia w praktyce
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 5029
 • 0 komentarze
 • Drukuj

Posłuszeństwo w liturgii

„(…) I nie można sprawować liturgii godnie i we właściwym duchu, jeżeli się jest poza posłuszeństwem. Nic tak bardzo nie sprzeciwia się istocie liturgii jak brak posłuszeństwa, jak pewna subiektywna dowolność, stawianie swego widzi – mi - się, własnego odczuwania ponad Tradycję, ponad wolę Kościoła, tak wyraźnie określoną w dokumentach, w przepisach liturgicznych. (…)

Coraz bardziej świadomie powinniśmy strzec tego daru, jaki został nam dany: zrozumienie sensu soborowej odnowy liturgii i gotowości przyjęcia jej w posłuszeństwie.”

Sługa Boży o. Franciszek Blachnicki

Liturgia eucharystyczna jest pełna znaków, które prowadzą nas do spotkania z Bogiem. Odpowiednie przygotowanie i wiedza na temat liturgii pozwala, choćby w części, ją zrozumieć. Jest ona najgłębszą tajemnicą.

Ale przecież Bóg nam dał rozum. Wobec tego, na ile nas stać, powinniśmy starać się wszystko zrozumieć. Tak jak człowiek, nie znający znaczenia znaków drogowych, nie jest w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu, tak również uczestnik liturgii, nierozumiejący „znaków liturgii”, nie jest  w stanie czynnie w niej uczestniczyć. Z braku zrozumienia powstaje również pewna niechęć przed „nowościami”, jakie wciąż są wprowadzane w liturgię. Spotykam się ze stwierdzeniem np. : „nie pójdę z darami, bo po co takie spacery, nie rozumiem tego, przedtem tego nie było…”

Sobór Watykański II w swoich dokumentach określa zachowania uczestników celebracji i wyjaśnia znaczenie znaków towarzyszących liturgii. Brak posłuszeństwa wobec Tradycji i woli Kościoła rozmywa czytelność znaków, i burzy piękno obrzędów. Dlatego wszelkie zmiany w liturgii naszych parafii starajmy się czynić z  poszanowaniem zasad zawartych w dokumentach Kościoła. Jeszcze wiele mamy do zrobienia, by „…coraz bardziej świadomie (…) strzec tego daru, jaki został nam dany…”.

0
Przyszedł na świat i został przyjęty do grona członków Kościoła Katolickiego w Chorzowie Starym. Od trzeciego roku życia związany z parafią pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.
Z wykształcenia dyplomowany mistrz zegarmistrzowski, prowadzi rodzinną firmę o wielopokoleniowej tradycji, żonaty, ojciec dwójki dzieci. Od trzydziestu pięciu lat posługuje w parafii jako ministrant.
W 1989r. uczestniczył w kursie oazowym dla animatorów liturgicznych organizowanym przez ks. H. Lupę w tak zwanej „eksperymentalnej” parafii św. Antoniego w Brzegach. Po formacji podstawowej w Ruchu Światło–Życie i ukończeniu Szkoły Animatora w 1991r., w ramach Centralnej Oazy Matki, posłany do Diakonii Liturgii. Od roku 1995 członek Diakonii Liturgii Archidiecezji Katowickiej. Formację duchową kontynuuje wraz z żoną Sabiną w Kościele Domowym Ruchu Światło–Życie.
Pasja i zarazem zawód – zegarmistrzostwo. Zamiłowanie - odnowiona liturgia. Hobby – modelarstwo lotnicze rc.

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze