• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chóralne inspiracje
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 9898
 • 0 komentarze
 • Drukuj

Ola Giejlo: „Ubi caritas”

Ola Giejlo: „Ubi caritas”

Tam gdzie jest dobroć i gdzie jest miłość,
tam mieszka Bóg.

To miłość Chrystusa gromadzi nas w jedno.
Radujmy się i bądźmy w Nim szczęśliwi,
z bojaźnią trwajmy przy Bogu żywym,

I kochajmy siebie wzajemnie w szczerości serca.

Tekst ten w jakiś naturalny sposób przylgnął do momentu umywania nóg w czasie liturgii Wielkiego Czwartku. Mówi o wzajemnej służbie wypływającej ze szczerej, wzajemnej miłości, wskazuje na pokorną postawę wobec drugiego człowieka, dokładnie na taką, jaką prezentował Jezus wobec uczniów w czasie Ostatniej Wieczerzy. Klimat owej sceny znajduje swoje odzwierciedlenie w muzycznych opracowaniach hymnu Ubi caritas et amor.

 

Interpretacja Ola Giejlo z początku utrzymana jest w stylistyce chorału gregoriańskiego, gdzie melodia wpierw prowadzona jest przez głos Sopranowy a następnie przejęta przez Alt. Głosy są traktowane więc w sposób solowy – można mieć tu się skojarzenie ze scholą prowadzącą śpiew. Przy powtórzeniu tekstu melodia „chorałowa” prowadzona jest, przez moment, unisono we wszystkich głosach by niespodziewanie, lecz nie w sposób drastyczny rozejść się do faktury czterogłosowej.

Warto zwrócić uwagę, że rozszerzenie zakresu harmonicznego dokonuje się nie gdzie indziej jak na słowach Deus. Faktura wielogłosowa jest utrzymana już do końca utworu. Warto zauważyć, że kompozytor poprzez dwukrotne prezentowanie każdego wersetu tekstu, nie dopuszcza możliwości, by słuchacz miał co do niego wątpliwości. Nie jest on więc w stanie przespać słów – kolokwialnie mówiąc. Powtórzenia fraz tekstu, w warstwie muzycznej nigdy nie są dosłowne, za każdym razem wprowadzona jest pewna zmiana czy to w zakresie harmonii czy ilości głosów itp.

Kompozytor prowadzi słuchacza bardzo świadomie przez słowa hymnu, pokazując bardzo bezpośrednio co wg niego jest najważniejsze. W ostatniej części powraca temat z początku utworu – Ubi caritas. Tym słowom towarzyszy teraz opracowanie wielogłosowe. Znakomite myslenie retoryczne! W jedno nas tu zgromadziła miłość Chrystusa. Idąc za myślą św. Pawła, który w pierwszym liście do Koryntian mówi: Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystuse (1 Kor 12, 12) mamy świadomość, że każdy z nas jest elementem Mistycznego ciała Chrystusa, dlatego każdy winien modlić się tak jak potrafi, swoim własnym – cudowny skąd inąd- głosem. To podkreśla właśnie Ubi caritas Ola Giejlo.


0
Dyrygent chóralny, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego największą pasją jest muzyka chóralna. Prowadzi zespoły młodzieżowe, m.in. Chór Ośrodka Liturgicznego.

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze