• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chór Ośrodka Liturgicznego
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 3715
 • 0 komentarze
 • Drukuj

Miliony niewiast, recepta na tenorów i basoskusje

Miliony niewiast, recepta na tenorów i basoskusje

Na początku próby, a w zasadzie chwilę przed nią, wpadłam w euforię. Taka ilość ludzi, jaka się pojawiła, wystarczyła, żebyśmy musieli, po raz pierwszy w mojej karierze ChOLowej, stworzyć dwa rzędy altów, bo niewiasty nie mieściły się w salce w jednej linii (było 6 sopranów i 10 altów, serio!). Rozumiecie? Dwa rzędy altów! Tyle radości! A skoro już o radości mowa, to było jej na próbie naprawdę, napraaaawdę dużo.


Dobrze, że w czasie rozśpiewki nic nie działo się w kościele, który znajduje się tuż nad naszymi głowami. Modlący się mieliby sporo rozproszeń – a to nagle z podziemi słyszeliby coś na kształt padającego deszczu, a to jakieś dudnienie, spowodowane naszym stukaniem się po głowach… Boję się, co to będzie, jak jednak komuś w parafii zamarzy się robić coś w kościele w czasie naszych prób.

W każdym razie, abstrahując od rozważań różnych, po rozśpiewce wróciliśmy do pieśni, którą rozpoczęliśmy w zeszłym tygodniu. Maglowaliśmy ją długo, bo Pan Kompozytor, nie umniejszając pięknu utworu, zdaje się, że nie do końca lubił tenorów. Dał im w utworze takie wysokie dźwięki, że biedacy naprawdę się muszą namęczyć, żeby je wyśpiewać! Pani Agnieszka starała się im pomóc tak, jak tylko mogła. I tak oto panowie tenorowie powinni:

1. Być bardziej pobudzeni na starcie,
2. Wchodzić punktualnie,
3. A nawet wchodzić bezczelnie,
4. Oraz śpiewać z dumą, że są tenorami i brzmią!

Wszystkie te uwagi sprawiły, że moja wyobraźnia podpowiedziała mi, co zrobić, żeby tenor był rasowym tenorem. Otóż taki tenor powinien obowiązkowo mieć zegarek, przed próbą napić się kawy lub jakiegoś energetyka, a do salek wchodzić z impetem, trzaskając drzwiami i panosząc się. A nade wszystko taki tenor powinien BRZMIEĆ!
Proste? Proste!

Basy też miały swój czas. Właściwie to oni zawsze mają swój czas. Raaany, ile tam w tych basach się toczy dyskusji! Między sobą dyskutują, z innymi dyskutują, z panią Agnieszką dyskutują… Stąd też nazwa, która znalazła się w tytule, a jest moim prywatnym neologizmem, bo ja tak lubię: basoskusje, a więc – dyskusje basów. W tym momencie chciałam napisać, że aż dziw bierze, że przy tych basoskusjach mają jeszcze czas i energię, żeby śpiewać, ale w sumie… W sumie to był taki moment, że wszyscy mieli śpiewać, a ale że panowie toczyli wtedy swoje basoskusje, to nie wyłapali dźwięku – i albo weszli na zły dźwięk, albo nie weszli wcale. I tak oto pani Agnieszka podsumowała:

„Jak cały chór, to cały chór, a nie, że Zbyszek sobie nie wejdzie!”

A skoro już o Zbyszku (mówisz: basy, myślisz: Zbyszek) mowa, to toczyła się przez chwilę dyskusja na temat podjazdów dźwiękowych. Konkluzja pojawiła się taka, że Zbyszek ma podjazd, który się podoba. Ach, ten Zbyszek!

W czasie późniejszego łączenia głosów, i w czasie późniejszych prób innej pieśni, pani Agnieszka pokazała nam też, jak mamy śpiewać. Mi to przypominało krokodyle. Pani Agnieszka mówiła, że to jest takie wyglądanie zza murka. Czyli w czasie śpiewu mamy być… krokodylami wyglądającymi zza murka! Nigdy nie widziałam takowych, ale w sumie nie spotkałam osobiście żadnego krokodyla. To pewnie dlatego!

Kończąc tę relację muszę dodać, że pani Agnieszka, też bardzo uradowana ilością obecnych głosów żeńskich, poleciła naszym panom też się rozmnożyć. Tenor wprawdzie liczy już czterech mężczyzn, ale przecież mógłby więcej, prawda? A Zbyszka… znaczy się, basów, było raptem trzech, a to już w ogóle bieda. Także Panowie – do roboty! Na chór przychodzić!
I Wy, drogie Panie – nie myślcie, że jak tworzymy dwa rzędy, to się nie zmieścicie. Spokojnie, zmieścicie się. Także przychodźcie do nas, przychodźcie!

Parafia WNMP, Graniczna 26. Msza o 18:00, po niej próba w salkach. Czekamy!

0
Studentka logistyki na Politechnice Śląskiej w Katowicach, pochodząca z małego Pszowa.
Uwielbia się drzeć i wyć, dlatego śpiewa altem w ChOLu.
Uwielbia pisać, dlatego pisze relacje z prób.
Uwielbia Pana Boga, dlatego cała reszta.

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze