• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Chóralne inspiracje
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 5455
 • 0 komentarze
 • Drukuj

Inspiracja III - Responsorium Amicus meus

Responsoria na Wielki Piątek Tomása Luis de Victorii to jedne z najpiękniejszych, znanych mi opracowań owych tekstów. Głębia treści zawarta w słowie i godna jego muzyczna interpretacja to te elementy, które w dobry sposób mogą przygotować nas do głębszego przeżycia Tajemnicy Wielkiego Piątku.

Muzyka jest służebnicą słowa, powtarzano wielokrotnie, wzmacnia ona jego treść i dociera do głębi ludzkiego wnętrza. By lepiej zrozumieć jego sens, trzeba się weń zagłębić. Niech muzyka i rozważanie słów zawartych w Responsorium przenikną nasze serca i umysły, niech poruszą emocje i intelekt.

 

Panie, udziel mi łaski, abym, rozważając Twą Mękę, poznał to co przede mną jeszcze zakryte, a konieczne by uwierzyć …

 

Thomas Luis de Victoria – Amicus Meus

 

Amicus meus osculi me tradidit signo:

Quem osculatus fuero, ipse est, tenete eum:

Hoc malum fecit signum, qui per osculum ad implevit homicidium.

Infelix praetermisit pretium sanguinis, et in fine laquaeo se suspendit.

 

Versus: Bonum erat illi, si natus non fuisset homo ille.

Infelix praetermisit pretium sanguinis, et in fine laquaeo se suspendit.

 

Przyjaciel mój zdradził mnie znakiem pocałunku:

Ten, którego pocałuję, to On; Jego pochwyćcie!

Tym niegodziwym znakiem dokonał zabójstwa.

Nieszczęśliwy nędznik pogardził krwią i w końcu płacząc, powiesił się.

 

Werset: Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.

Nieszczęśliwy nędznik pogardził krwią i w końcu płacząc, powiesił się.

 

 

Przyjaciela mam …

 

Powiedzieć dzisiaj: „On prowadzi podwójne życie” to tak jakby przez kwiatki, oskarżyć kogoś o zdradę. W obliczu przeżywanej przyjaźni, dochodzę do przekonania, że jednak żyję podwójnie.

…bo jak inaczej nazwać chwile, kiedy jeszcze raz, z aptekarską dokładnością powielam wobec mojego przyjaciela, to co minęło. To co najpierw przeżyte w „realu” świadomie kopiuję, czując, iż z dzielenia się radością – wzmaga się radość, a z dzielenia się trudem i troską – ciężar staje się mniejszy.

Judasz był Przyjacielem Jezusa. Czy też opowiadał Mu o wszystkim co przeżył? Czy dzielił się szczerze wszystkimi wątpliwościami, które rodziły się w jego sercu? W którym momencie tej przyjacielskiej relacji wszedł szatan, niszcząc, to co powszechnie dodaje człowiekowi skrzydeł? Kiedy kończy się przyjaźń?

Judaszowy pocałunek wpływa na czystość moich pocałunków. Eucharystyczna uczta Miłości rozpoczyna się od pocałunku, jaki kapłan składa na ołtarzu – liturgicznym obliczu Jezusa. Kapłańskie usta dotykają później kart lekcjonarza, z którego proklamowano żywe Słowo. Już niedługo, bo w Wielki Piątek, chrześcijańskie usta spoczną na drzewie krzyża.

Czy po jednej czy po drugiej stronie ołtarza chcę Cię Panie ucałować? Lękam się, aby i w naszą przyjaźń nie wszedł ten, który znak miłości zmieni w niegodziwy akt podstępu i zdrady. Uwielbiam Cię, za krew przelaną za mnie, uczącego się kochać i być kochanym.

 

 

Współautor: Krzysztof Dudzik

 

0
Oktawiusz Lamorski OFM wikary domu zakonnego, ekonom klasztoru, ceremoniarz Prowincji, duszpasterz Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego „Trzej Towarzysze”, członek Rady kapłańskiej Archidiecezji katowickiej, członek komisji liturgicznej przy Metropolicie katowickim.

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze