• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w Subiektyw
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4449
 • 0 komentarze
 • Drukuj

II Synod Diecezjalny w Archidiecezji Katowickiej

Archidiecezja Katowicka przygotowuje się do II Synodu Diecezjalnego. Wydarzenie będzie kontynuacją Synodu Ogólnopolskiego, którego zalecenia obejmowały recepcje Synodu w Kościele w Polsce poprzez Synody Diecezjalne.

„Synod to autorefleksja Kościoła lokalnego nad samym sobą” - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Abp Skworc dodał, że z tej racji, iż Kościół ma twarz każdego z nas, ważne jest, byśmy czuli się odpowiedzialni za dzieło ewangelizacji, byśmy uświadomili sobie swoje misyjne powinności „Ad gentes” ale też „Ad intra” - do środka, wobec siebie i wobec Kościoła lokalnego.

 

 

 

Archidiecezja katowicka przygotowuje się do II Synodu Diecezjalnego. Zgodnie z zaleceniem synody zwoływane są przy okazji rewizji prawa lokalnego, albo szczególnych wyzwań pastoralnych.

 

Planowany synod ma być odpowiedzią na szybko zachodzące zmiany kulturowe i cywilizacyjne. Ma być czasem na modlitwę i rozeznanie, oraz wyrazem troski o poszukiwanie wspólnej drogi - mówi sekretarz komisji presynodalnej archidiecezji katowickiej ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Synod diecezjalny ma być ciałem doradczym biskupa. Jak dodaje ks. Strzelczyk najbliższe miesiące upłyną na opracowywaniu najważniejszych tematów, które będą podejmowane na synodzie.

 

W uroczystość Chrystusa Króla, 25 listopada, mają zostać powołane komisje synodalne, które zajmą się poszczególnymi tematami. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreśla, że „czas synodalny i posynodalny ma być ożywieniem życia religijnego, jego pogłębieniem oraz pobudzeniem odpowiedzialności za Kościół, która ma się wyrażać w świadectwie i działaniu”.

 

Robimy Synod. Chyba jak się wyjaśni co to "synod", to wyjaśni się też, co za "my" chowa się za "robimy". No i co właściwie "robimy"...

 

O obecnym kształcie organizacji życia Kościoła synod diecezji to najważniejsze ciało doradcze biskupa. Teoretycznie mogłoby się składać nawet ze wszystkich członków diecezji, ale mielibyśmy problem z salą do obrad ;) Zatem w ostatniej fazie, kiedy odbywają się posiedzenia synodu, uczestniczą delegaci. Jednak w fazie przygotowawczej chodziło będzie o jak najszersze uczestnictwo. O jego formach jeszcze napiszę. Ale w "robimy" chodzi o nas - chrześcijan archidiecezji katowickiej (niekatolików prosimy o modlitwę!).

 

Innymi słowy: biskup zwołuje synod diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się poradzić Kościoła, któremu przewodniczy, posłuchać Ducha, który przez wspólnotę przemawia.

 

I tak zaczęliśmy odpowiedź na pytanie najważniejsze: Po co?

 

Synod ma pomóc najpierw w przyjrzeniu się temu, w jakim punkcie - jako Kościół lokalny - jesteśmy: jaka jest nasza wierność Ewangelii, jakie stoją przed nami wyzwania, z czym sobie radzimy nieźle, z czym kiepsko, jakie środki mamy do dyspozycji, jak sprawdzają się struktury itd. Albo inaczej - jaka jest jakość życia chrześcijańskiego w naszych parafiach, jak ewangelizujemy itd... Chodzi o sprowokowanie rozmowy na ten temat - od poziomu wspólnot w parafiach, przez parafie, dekanaty, po diecezję.

 

Jeśli uda nam się ten "rachunek sumienia" połączony z inwentaryzacją, będzie można przejść do kolejnego pytania: co robić w najbliższej i nieco dłuższej perspektywie? Jak organizować życie wspólnot tak, by stawały się coraz bardziej tym, czym są: Kościołem, znakiem i narzędziem pojednania ludzi z Bogiem i między sobą. Synod zatem powinien nas doprowadzić do skonstruowania planu na przyszłość.

 

Jednak być może istotniejsze od tego, co uda nam się ostatecznie ustalić, może być - jeśli się uda -doświadczenie współodpowiedzialności za Kościół, którym jesteśmy. Doświadczenie, że we wspólnocie towarzyszy nam nadal żywa obecność Chrystusa, który w Duchu Świętym prowadzi nas do Ojca... Łatwe to nie będzie - ale nie można nie spróbować!

 

Wreszcie: jak się robi synod?

 

 • faza wstępna 1 - zespół presynodalny w oparciu o konsultacje ustala główne tematy i propozycje przewodniczących komisji synodalnych (tematycznych);
 • faza wstępna 2 - ustalenie składu komisji głównej, komisji tematycznych i sekretariatu synodu - dekret powołujący komisje oznacza początek właściwych prac przygotowawczych;
 • faza przygotowawcza 1 - komisje przygotowują zbiory zagadnień dla zespołów parafialnych (i internetowych);
 • faza przygotowawcza 2 - prace zespołów parafialnych; ich wyniki trafiają do komisji, komisje dokładają swoje, wszystko wraca raz jeszcze do parafii do konsultacji;
 • faza przygotowawcza 3 - komisje tematyczne i główna przygotowują zarysy dokumentów do obrad;
 • faza właściwa (plenarna) - sesje synodu, na których dyskutują delegaci; doprowadzenie dokumentów do ostatecznej postaci;
 • faza publikacji - z momentem podpisania przez Arcybiskupa uchwały synodu stają się prawem diecezji (potem jeszcze chwilę potrwa zapewne przygotowanie do druku).

 

Prócz zespołów parafialnych "radzących" będą też zespoły modlitewne - zatem będzie można uczestniczyć w synodzie poprzez modlitwę...

 

 

strona synodu

 

 

źródło: KAI, Facebook

0

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze