• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Login
  Login Formularz logowania
Dodane przez w w W głąb Misterium
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4098
 • 0 komentarze
 • Drukuj

7. Niedziela Zwykła – Rok A

„Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nastaw mu i drugi”.

Św. Paweł w jednym ze swoich listów napisał zdanie piękne jak Ewangelia i jak ona trudne: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! (Rz 13,21). Przecież to streszczenie nauki „Kazania na górze”. Uderzył cię ktoś, oddałeś mu. Pozwoliłeś, by zło wzięło górę. Sięgnąłeś po środki, jakimi zło zwykło się posługiwać. Te środki są proste do granic prostactwa. Są ryzykowne do granic zbrodni. Ich moralna ocena jest wątpliwa do granic grzechu.

Są tak bardzo materialne i cielesne, że nie mogą obronić wartości ducha. I w tym miejscu odnajdujemy glebę Jezusowej Ewangelii: duch! Syn Boży stał się człowiekiem, by wynieść człowieka na wyżyny ducha. By to, co cielesne – nie przestając być ciałem – stało się na wskroś przeniknięte duchem. Dlatego nie siła materialnej, fizycznej przemocy, ale siłą ducha jest przyszłością naszego, ludzkiego świata. Jeśli tego nie zrozumiemy, jeśli wciąż będziemy wracać ku fizycznej przemocy – nawet broniąc dobra – nie wyrwiemy się z kręgu zła, grzechu, szatana.

Zapytasz: „Mam zatem nadstawiać drugi policzek, gdy już raz oberwałem?” Jezus mówi ci: „Tak, nadstaw drugi policzek”. Ale najpierw musisz mieć w sobie ogromną siłę ducha. Ona musi promieniować z ciebie jak światło i ciepło ze słońca. Bo jeśli nie będzie w tobie tej siły ducha, z nadstawienia drugiego policzka pozostanie jedynie teatralny gest. I oberwiesz jeszcze bardziej. Dlatego pielęgnuj w sobie wszelkie wartości ducha. Ucz się opanowania i cierpliwości. Ale także modlitwy i medytacji.

Złota myśl tygodnia:
Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością. (Albert Schweitzer)

0

Komentarze

Kto szuka znajduje...

wbiblii

Polecane Video

Diakonia Muzyczna

diakonia muzyczna

1% na OL

1 procent2

W drodze